Coppermine Gallery – nahrávání obrázků a fotografií I

09.04.2009 | 767 přečtení Zanechte komentář Přejít na komentáře
Coppermine Gallery

Svou Coppermine gallery máme již připravenou, nastavenou a jediné co nám zbývá, je začít nahrávat fotografie a obrázky do galerie.
Není to nic složitého a lze to několika způsoby. V návodu na nahrávání obrázků do Coppermine Gallery se zaměřím především jak je uploadovat a nahrávat z pohledu vlastníka galerie, tedy pro případ, že Coppermine Gallery slouží jako prezentace fotografií jediného fotografa. Jedná se o dávkové přidání obrázků.
V druhém pokračování se podíváme i na nahrávání, v případě, že galerie slouží pro více uživatelů, například když se jedná o veřejnou galerii pro registrované návštěvníky. Ani to není nic složitého.

1) Dávkové přidávání obrázků a fotografií

Jak jsem psal v úvodu, nejprve a především se zaměřím na upload fotografií z pohledu jediného autora a vlastníka Coppermine Gallery. Tedy v případě, že galerii používáte jen sami, na prezentaci vlastní tvorby, popřípadě do ní nahráváte fotografie jen vy sám. Samozřejmě, takto vás může být více, pod jedním administrátorským účtem, ovšem stále se jedná o jednoho uživatele Coppermine Gallery. Takto používám galerii například já.
Toto nahrávání je zároveň vhodné pro větší množství fotografií.

Příprava

Dostat fotografie či obrázky do Coppermine Gallery znamená vlastně jen dostat fotografie na server, kde aplikace běží a poté jejich zařazení do kategorií a alb. Poté následují jen dokončovací práce, jako je popsaní fotek, přiřazení klíčovýh slov a podobně.
Takže jako první je potřeba mít přístup na FTP server, kde galerie běží. To by jste měli mít, jinak by jste galerii ani nenainstalovali, takže předpokádáme, že máte. Poté je potřeba mít připravené kategorie a v nich alba, tedy alespoň ta, do kterých budete dané fotky zařazovat, jak na to se dočtete v článku Coppermine Gallery – kategorie a alba. No a jako poslední, je potřeba mít fotografie či obrázky, které budeme nahrávat.

Nahrání fotografií na server

Nejdříve nahrajeme fotografie na FTP server. Na FTP serveru najdeme složku albums v adresáři kde máte instalaci Coopermine Gallery. Tedy něco jako wwwroot/vase_CPG_gallery/albums. V této složce můžeme vytvářet další podslozky do kterých poté nahráváme fotografie. Je jedno jakou strukturu si vytvoříte, ale asi nejjednosdušší a na správu nejlepší je co album v galerii to složka na disku. Já si jednotlivé složky pojmenovávám jako: RRRRMMDD_Nazev_alba (tedy RokMesicDen_Album). Takto si můžeme složky připravit a nahrát do nich postupně všechny fotografie najednou.
Tím máme připraveno na zařazení fotografií do alb a tvorbu náhledů.

Nahrání souborů na FTP server


Zařazení fotografií do alb

Když máme fotografie nahrané na FTP serveru, zařadíme je do jednotlivých alb. Musíme se přihlásit a přepnout zobrazení na Admin mód (viz. Coppermine Gallery – konfigurace I). Poté se nám zobrazí rozšířené menu a z něj vybereme položku Dávkové přidání obrázků. Zobrazí se nám výpis všech složek, které máme na serveru založené, tak jak jsme si popsali v předchozím odstavci. Zobrazení je dvojí, záleží zda máte dole pod seznamem vybráno Browsable interface Ano – Ne.  Při volbě Ne, je klasické zobrazení Coppermine, po kliknutá na adresář se zobrazí náhledy jedotlivých fotografií, popřípadě podadresáře. Při volbě Ano máte možnost listovat přímo adresářovou strukturou alb. Je jedno jake zobrazení si vyberete s obojím se pracuje skoro stejně, já osobně dávám přednost volbě Ne.

Váběr adresáře s foto



Když si tedy vybereme požadovaný adresář s fotografiemi, které chceme zařadit do alba klikneme na něj, popřípadě zvolíme OK na adresářové struktuře. Teď se zobrazí seznam jednotlivých fotografií s náhledem.  Můžeme si zaškrtnout, které fotografie chceme a které ne.  Ty které nezaškrtneme se nepřidají do daného alba a můžeme je přidat později a třeba do jiného.
Album, kam se fotografie přidají vybereme nad náhledy – Vložit obrázky z „adresar“ do – a zde vyberete dané album. Nakonec stačí kliknout na Vložit vybrané obrázky dole pod seznamem a jednotlivé fotografie se začnou nahrávat do alba.

Výběr a zařazení do galerie


Výsledek zařazení


Popsání fotografií, klíčová slova, dokončení

Po nahrání fotografií do alba jsou již tyto viditelné v dané kategorii a návštěvníci si je můžou prohlížet. Ovšem dalším důležitým krokem a pro mne tím nejhorším (alespoň co pracnosti se týče) je popsání fotografií a přiřazení klíčových slov k fotografiím.
Je to velmi jednoduché, ovšem při větším množství fotografií i zdlouhavé, psaní, psaní a psaní.
Editovat popis fotografií, její název a klíčová slova můžete hned po nahrání, stačí v okně po dokončení zařazení do alba zvolit na konci stránky volbu Editovat soubory. To samé můžete udělat i z hlavní stránky, po volbě Upravit obr. u vybraného alba.
Pokaždé se otevře stránka s vybraným albem jako na obrázku níže. Tam se můžete pustit do psaní. Až bude vše jak má být, stačí kliknout na Uložit změny.

Popis obrázků a klíčová slova


Editace obrázků v albu


Tím máme obrázky vložené v daném albu a popsané. Samostatné fotografie zůstávají ve složce, kam jsme je na FTP nahráli, jen k nim Coppermine Gallery ještě přidala náhledy. V žádném případě tedy složku nemažte, nepřejmenovávejte a nepřesouvejte. Vše ostatní, jako popis, klíčová slova a kde jsou fotky uloženy na serveru je zapsáno v databázi.

Ve druhém pokračování o nahrávání fotografií se podíváme na nahrávání například v případě, že nemáte přístup na FTP server, nebo pro případ, kdy nahrávají fotografie ostatní uživatelé, máte například veřejnou fotogalerii pro registrované návštěvníky.

  • Top Články.cz
  • Bookmarky.cz
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Jaggni to!
  • Linkuj.cz!
  • MediaBlog.cz
  • MojeLinky.sk
  • TOPodkazy.cz
  • vybrali.sme.sk
  • del.icio.us
  • Digg
  • PDF
  • email
1 bod2 body3 body4 body5 bodů (1 hlasů, průměr: 5.00 z 5)

Ukládám ... Ukládám ...
  1. 28.10.2009 na 11:58 | #1

    @Karloss
    Pokračování bude, jen co se k nemu dostanu. Ted je moc jine prace bohuzel, ale do konce roku urcite jeste par veci bude.

  2. Karloss
    28.10.2009 na 09:13 | #2

    Ahoj, v závěru článku píšeš:

    „Ve druhém pokračování o nahrávání fotografií se podíváme na nahrávání například v případě, že nemáte přístup na FTP server, nebo pro případ, kdy nahrávají fotografie ostatní uživatelé, máte například veřejnou fotogalerii pro registrované návštěvníky.“

    Bude pokračování nebo mohl bys aspoň krátce v komentáři navést? Díky moc

  3. 04.09.2009 na 11:51 | #3

    @Jiří
    Hmm, na Savanu dost nadavaji, treba co se tyce WP a podobne, ze tam hodne veci nejde nebo dela problem. Aby to nebylo neco podobneho.

  4. 04.09.2009 na 11:45 | #4

    @Martin
    Jedu na Savaně (www.savana.cz) a jsem vcelku spokojený (asi před rokem měli problémy, teď už jsou OK), jede mi tam phpRS, phpBB a Coppermine. Vše OK kromě těch Exifů. Ale možná se něco pomrvilo při aktualizacích, já nevím. Teď tam mám Cpm 1.4.25.

  5. 03.09.2009 na 21:10 | #5

    @Jiří
    No je to zajimave, a nebude to mit treba co do cineni s hostingem? Kde hostujes ted?

  6. 03.09.2009 na 19:43 | #6

    @Martin
    Je to divné, v čerstvě naimportované fotky (přes FTP) exif mají a zobrazuje se. Po editaci (přidám třeba popis obrázku) se exif přestane zobrazovat. V databázi v tabulce cpg_exif ale příslušný záznam zůstane. Možná je jen něco blbě nastavené, ale opravdu netuším co by to mohlo být.
    Teď jsem zjistil zajímavost – že když změním nastavení (výběr údajů) v exifu a uložím, tak se stále exif nezobrazuje. Pokud dám v konfiguraci EXIF nečíst, uložím a potom změním na EXIF číst a uložím, tak ejhle – EXIF se zobrazuje.

  7. 30.08.2009 na 16:51 | #7

    @Martin
    Nastavení zobrazení exif mám samozřejmě na hodnotě Ano, jinak by se mi tato data nezobrazila ani napoprvé (tj. před přidáním komentáře, hodnocení, ad.). Ikona nad obrázkem také problémem není.

Stránky s komentáři